Zagrebačke ulice, događaji i ljudi inspiracija su za ‘Zagreb facts’

Zagreb Facts
Zagreb Facts

Razgovarali smo s administratorima stranice Zagreb facts, najzagrebačkije stranice na društvenim mrežama. Iza lijepih fotografija Zagreba i zagrebačke svakodnevice stoje Matea Mitak, Tea Benšek i Matija Mitak, koji su stranicu na Facebooku osnovali još 2013. u sklopu kolegija na Fakultetu političkih znanosti. Zagreb facts možete potražiti i na Twitteru i na Instagramu te se priključiti dijelu jedne zanimljive zagrebačke priče! Što Zagreb facts znači, otkud inspiracija i što možemo naučiti na „Satu purgerskog“, saznali smo na današnjem jutarnjem chatu.

Vedrana Mišković

Je li povod za osnivanje stranice ljubav prema Zagrebu ili osvještavanje internetske publike o ljepotama grada?

Zagreb facts

Stranica je prije svega napravljena kao projekt iz ljubavi prema Zagrebu, a ideja projekta jest približiti zagrebačke zanimljivosti (povijesne, kulturne, gastronomske, svakodnevne) prije svega korisnicima društvenih mreža koji su se doselili u Zagreb i samim Zagrepčanima jer smatramo da stanovnici ne znaju dovoljno o vlastitom gradu pa smo pokrenuli ovaj projekt u ovakvom stilu. Uz zanimljivosti koje dijelimo svaki tjedan, tu su uvijek predivne fotke grada koje fanovi obožavaju i time osvještavamo ljude o ljepoti grada u kojem žive.

Vedrana Mišković

Stranica ima skoro 50 000 lajkova, što znači da se ljudima svidjela ova ideja. Aktivni ste i na Instagramu s preko 20 tisuća pratitelja, ali i na Twitteru. Svakim danom donosite orginalne objave. Što vas inspirira za objave?

Zagreb facts

Kad vidimo ove brojeve, ne možemo vjerovati da smo došli do lijepih brojeva na društvenim mrežama s 0 uloženih kuna što nam mnogi ne vjeruju. 🙂

Najbolja inspiracija za stvaranje sadržaja na našim društvenim mrežama je šetnja zagrebačkim ulicama. Možda zvuči izlizano i predvidljivo, ali ne biste nam vjerovali koliko je vrhunskih kvalitetnih fotkica nastalo šetnjom gradom u različita godišnja doba, doba dana, tjedna i sl.

Zagrebačke ulice, manifestacije, ljudi,… sve nam je to inspiracija.

Ono što još moramo napomenuti jest da kroz šetnju gradom uvijek vidimo nešto zanimljivo što dosad nismo vidjeli pa o tome istražujemo u knjigama, šaljemo razne upite nadležnim institucijama i tako nastanu odlične činjenice na koje ljudi odlično reagiraju. Mnogo je zanimljivosti pokraj koji možda svakodnevno prolazite, a uopće niste obraćali pažnju na to i upravo takvih sadržajem želimo pokazati građanima kako žive u divnom i zanimljivom gradu, a da građani nisu svjesni toga. 🙂

Vedrana Mišković

Slažem se s vama da se u šetnji gradom može štogod lijepoga vidjeti! Imate li možda najdraže mjesto u gradu? Neku ulicu kojom rado prošećete ili se provozate biciklom kada je sunčano? Ili najdraži trg, gdje je uvijek neka radnja i žurba, pa promatrate ljude, fotografirate i pronalazite inspiraciju 🙂

Zagreb facts

Ovo je već teže pitanje jer su nam u centru grada i čak van centra grada draga razna mjesta pa ne znamo točno koje nam je sad NAJ. Izdvojili bismo Tuškanac, Strossmayerovo šetalište, Zrinjevac, Basaričekovu i Opatičku ulicu, Novu ves, Staru Vlašku te uvijek dragi Kraljičin zdenac i Medvedgrad. Ima toga dosta. 🙂

Vedrana Mišković

Osim fotografija, online publici donosite i druge zanimljive činjenice o Zagrebu. Možete li objasniti vašu ideju “Sata purgerskog”?

Zagreb facts

Ideja Sata purgerskog je podsjetiti sve naše fanove, ali i druge ljude, kako se pričalo i kako se još uvijek priča u Zagrebu i zagrebačkoj okolici. Ideja je nastala jer smo komentirali jednom prilikom kako se sve manje čuje u Zagrebu KAJ i kako sve manje čujemo riječi koje još koriste samo naše bake i djedovi. Htjeli smo to promijeniti.

Mi primjerice znamo pričati građanskom kajkavštinom i kajkavštinom zagrebačke okolice i razumijemo sve, no puno naših prijatelja nema pojma što pola riječi znači, a zvuče im zanimljivo, smiješno i neobično. Satom purgerskog na jedan jednostavan način promoviramo govor ovoga kraja kojim se ponosimo.

Sat purgerskog okupio je puno ljudi koji su oduševljeni idejom promocije riječi. Nismo ni slutili da će to biti veliki uspjeh i da će ljudi jako pozitivno reagirati. Kad smo krenuli, mislili smo… ajme sad kad objavimo riječi, baš bas zanima tko bu znao kaj to znači. I tako malo pomalo otvarala se rasprava i Sat purgerskog je postao neizostavan dio naših tjednih objava.

Moramo napomenuti da smo pokrenuli s firmom iService.hr i jedinstvenu liniju zagrebačkih maskica za mobilne uređaje s riječima iz Sata purgerskog prije nekoliko dana. Ljudi su oduševljeni, a mi još više!

Vedrana Mišković

Dakle, ljudi pozitivno reagiraju na purgerski? Osim linije koju ste pokrenuli, te se na taj način pomaknuli od online platformi, planirate li u budućnosti organizirati možda kakve javne radionice ili slične projekte o Zagrebu?

Zagreb facts

Imamo puno planova koje bismo u sklopu stranice željeli napraviti, ali nažalost za mnoge ideje nemamo još novca koji bi to sve mogli platiti. Imamo odlične ideje, ali ne želimo o njima ovako javno da nam netko ideju ne ukrade i da nas ne preduhitri u realizaciji! 🙂

Počeli smo zaštitnim maskama za mobitele, tko zna što je i kad je nešto sljedeće! 🙂 Ideje su tu. Bitno je da nas ljudi aktivno prate jer sve novitete objavljujemo odmah na našim društvenim mrežama. 🙂