Autor: Robert Jurišić AUTOR Robert Jurišić
Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje

Borba Hrvatske i Španjolske za pobjednika skupine

Foto

Sport
0

Tekst

U skupini se nalazi i Švedska koja je nakon dominacije u 90-im godinama ostvarivala skromne rezultate i sada imaju priliku vratiti se u vrh.

Skupina B najjača je skupina na rukometnom prvenstvu u kojoj se za slijedeći krug bore tri momčadi koje će u slijedeću skupinu prebacivati bodove, koji će biti važan faktor u daljnjem natjecanju. Prema iskustvima s ranijih natjecanja zagarantirani prolaz u drugi krug trebale bi imati Hrvatska, Švedska i Španjolska.

Šveđani traže povratak u svjetski vrh

-.--.-
Iako ih već neko vrijeme nema među najboljim rukometnim reprezentacijama, Švedska zaslužuje poštovanje koje je godinama gradila. Apsolutno najbolja reprezentacija 90-ih godina bila je upravo Švedska, koja je u tom razdoblju osvojila četiri zlata i to na dva europska i dva svjetska natjecanja. Zlatu su nadodali dva treća mjesta na svjetskim prvenstvima i dva srebra na Olimpijskim igrama. Zadnju zlatnu medalju osvojili su 2002. godine na Europskom prvenstvu koje se održavalo u Švedskoj i nakon toga je uslijedio pad. Na Svjetskom prvenstvu 2003. godine osvojili su skromno 13. mjesto, a dvije godine kasnije bili su malo bolji, 11.

Švedska se sprema na bolje dane i u Hrvatskoj imaju šansu polako se vratiti u svjetski vrh. Hrvatskoj obrani probleme će stvarati Kim Andersson (26), odlični šuter iz Kiela koji je za nacionalnu vrstu do sada ubacio 523 gola. Drugi igrač na kojeg treba obratiti pažnju je i pivot dvometraš Marcus Ahlm, suigrač Kima Anderssona, student kemije. Za reprezentaciju je nastupio 114 puta te zabio više od 367 golova.

Španjolci imaju jednu od najjačih liga

-.--.-
Španjolska reprezentacija nije se direktno plasirala na Svjetsko prvenstvo već je to napravila kroz kvalifikacije, svladavši Grčku. No, to ne umanjuje njihovu snagu koju su dokazali osvojivši Svjetsko prvenstvo u Tunisu 2005. godine. Španjolska ima jednu od najjačih liga u kojoj igraju najbolji svjetski rukometaši, a imaju i aktualnog prvaka Europe, Ciudad Real. Reprezentacija Španjolske najopasnija je s krila, od kuda prijete Juanin Garcia i Rocas. Na vratima gola stoji Barrufet koji je noćna mora suparnika, a istaknuti su još Romero i Alberto Entrerrios.

Brza i tehnički potkovana Sjeverna Koreja

Uvijek neugodna reprezentacija je Južna Koreja koja je do sada osvojila samo jednu medalju, i to srebrnu na Olimpijskim igrama u Seoulu daleke 1988. godine. Na Svjetskim prvenstvima nisu najbolje prolazili. Najbolji rezultat ostvarili su 1997. godine osvojivši 8. mjesto, a čak četiri puta završili su na 12. poziciji. Korejance odlikuje velika brzina kojom stvaraju probleme protivničkoj momčadi.

Najbolji igrači su Kyung-Shin Yoon, Won-Chul Paek, Lee Yae Woo i Kim Tea Hoon. Yoon je bio jedan od ponajboljih strijelaca Bundeslige, no tamo više ne igra, dok Won Chul Paek već duže vrijeme igra u Europi pa je jasno od kuda Korejanci najviše prijete.

Kuvajt i Kuba su po statistici najslabije momčadi

-.-Ernest Pelaić-.-Spaladium Arena u Splitu, utakmica Hrvatska - Slovenija
Spaladium Arena u Splitu, utakmica Hrvatska - Slovenija
Photo Ernest Pelaić
Reprezentacija Kuvajta nije nikada ostvarila zapaženije rezultate na velikim natjecanjima. Na Svjetskom prvenstvu najbolje plasirani bili su 1982. godine kada su zauzeli 15. mjesto, a jednom su se plasirali na Olimpijske igre u Atlanti. Kuvajćani su uz Korejance najbolja momčad Azije, no za bolje rezultate nedostaje im jača liga u kojoj bi sakupili više iskustva.

Jedna od najboljih momčadi na američkom kontinentu je reprezentacija Kube koja je osam puta za redom bila prvak Amerike, jednom je bila srebrna te jednom brončana s čime se plasirala na Svjetsko prvenstvo u Hrvatskoj.

Najbolji rezultat na svjetskom prvenstvu ostvarili su 1999. godine osvojivši osmo mjesto što im je bio posljednji nastup na SP-u. Dolaskom na veliko natjecanje nakon deset godina Kuba je željna napraviti dobar rezultat, a tome bi trebali pridonijeti ponajbolji strijelac Amerike Franky Carol, vratar Mishael Iglesias i Ramon Fonts.

Hrvati žele medalju na domaćem terenu

Dvostruki osvajači Olimpijskih igara i svjetski prvaci iz 2003. godine, Hrvati su spremni ostvariti još jedan odličan rezultat kojim bi se stavila kruna na generaciju koja od 2003. godine 'drma' svjetskom rukometnom scenom. Jedino zlatno odličje koje Hrvatska ne posjeduje je s Europskog prvenstva na koje će morati pričekati još malo, no s mladim nadama Duvnjakom i Čupićem to je realna šansa. Mladi dvojac na ovom Svjetskom prvenstvu imat će odlične suigrače kao što su Petar Metličić, Igor Vori te dvostruki najbolji igrač svijeta, Ivano Balić.

Važan faktor u reprezentaciji je Lino Červar koji uvijek nađe način da motivira ekipu koja je nekoliko puta znala dokazati svoju snagu sustižući prednosti protivničkih momčadi. Šanse za uspjeh Hrvata još je veći s obzirom da igraju na domaćem terenu gdje ih čeka bezrezervna podrška najglasnijih navijača na svijetu.