Foto

12
0

Tekst

Slaven Belupo je donio Dinamu drugi poraz zaredom, a Vručina je dva puta uspio sam učiniti ono što svi 'modri' nisu zajedno u 180 minuta.

Susret 9. kola Prve HNL između Slaven Belupa i Dinama odigrao se nešto ranije zbog europskih obveza tih dvaju klubova, a slabije se snašao indisponirani Dinamo, kojeg je s dva prekrasna pogotka torpedirao odlični Bojan Vručina.

Dinamo ponovno nokautiran bez ispaljenog metka

-.-Bruno Pavuša-.-
Photo Bruno Pavuša
Slaven Belupo posljednji je puta poražen na domaćem terenu davnog 12. svibnja 2007. godine od Osijeka, neposredno prije finala kupa s Dinamom. "Farmaceuti" mogu uzdignute glave otići u Moskvu.

Što se Dinama tiče, ponovno su odigrali utakmicu za zaborav i ponovno nije postignut pogodak. Povicima ''vi niste Dinamo'' BBB su najbolje oslikali što su na terenu pokazale preplaćene "modre" zvijezde, kojima je na kormilu ''profesor'', kojeg taktički nadmudri svaki ozbiljniji stručnjak, a na vrhu dopredsjednik ''s vizijom'', koji je do jučer snažnu momčad srozao do samoga dna nerazumnom rasprodajom najboljih igrača. Spas sezone tražiti u Pragu trenutno izgleda nerealno, ali ni Sparta nije u bajnoj formi, tako da je sve još otvoreno. No, pokoja riječ i o utakmici…

Prije večerašnjeg dvoboja niti jedna momčad nije se mogla pohvaliti velikim rezultatima jer je u posljednjoj utakmicu Slaven nokautiran od strane Šibenika, s čak 3:0, dok je Dinamo u Maksimiru nokautiran od najljućeg rivala Hajduka, sa 2:0.

Dinamo je u utakmicu ušao bez Mandžukića, Moralesa, Etta, Vrdoljaka i Ibaneza, dok je u Slavenovoj momčadi izostao samo Gregurina. No bez obzira na izostanke, Dinamo je dominirao prvih 20 minuta. Čak je i podrška 300-tinjak BBB-a bila na razini, bez uvreda koje su se očekivale nakon epizode s Mamićem.

Ali kako to biva, Dinamo dominira do kojih 30 metara od protivničkih vratiju, ali tada više nema ideje, što je Slavenov strateg Mile Petković predvidio i formacijom na terenu dao do znanja kako će čekati priliku. Prilika se ukazala u 22. minuti.

Vručina poslao Dinamovu obranu po ćevape - prvi put

Loptu je kod aut-linije primio izvrsni Vručina, okrenuo Mikića i Chagu u jednom potezu, na travnjak bacio Drpića i sa šest metara pogodio u Butinin desni kut. Potez vrijedan pljeska svih prisutnih.

Nakon vodstva Slaven je djelovao još stabilnije, a Dinamo izgubljenije, BBB su vikali ''vi niste Dinamo'' i sve je počelo mirisati na katastrofu kakva se dogodila na prošlom Dinamovom gostovanju u Koprivnici.

Do kraja prvog dijela pokušavali su Tadić i Balaban za Dinamo, te Čaval za "farmaceute", ali se rezultat nije mijenjao. Treba spomenuti i kako je prije kraja prvih 45 minuta "profesor" zamijenio Chaga Carlosom, a mladog Lovrena zamijenio je do sada nepravedno šikanirani Tomo Šokota. No bez obzira na to, Dinamo je ostao bez ijednog udarca u okvir. Posebno indisponiran bio je Milan Badelj, koji se nije ičime nametnuo ili istaknuo.

Početak drugog poluvremena dočekali su svi akteri iz prvog, a već nakon minute se pokazalo zašto hrvatske suce treba bolje educirati i strože kažnjavati. Drpić i Jurić sukobili su se na sredini igrališta, Jurić je šakom zamalo promašio Drpićevo lice, ali sudac Domagoj Ljubičić nikome nije pokazao karton, što je jasan pokazatelj nedostatka autoriteta, ali i neznanja jer takav sukob klasičan je primjer iz udžbenika – za dodijeliti crveni karton.

Vručina poslao Dinamovu obranu po ćevape - drugi put

Utakmica je poslije tog incidenta krenula u iznimno dobrom smjeru, Dinamo je pritiskao, u prilikama su se našli raspoloženi, ali i izrazito sebični Sammir te Mikić, a na drugoj strani Jurić. Sve je živnulo i činilo se kako će nastavak utakmice biti ljepotica kola.

Ali kako ne bi bilo tako, pobrinuo se maestralno glupim potezom Mihael Mikić. Bez vidljivog povoda s leđa je snažno po nogama udario Vručinu i zasluženo dobio crveni karton te ostavio ionako demoraliziranu momčad na cjedilu.

Do 73. minute Slaven se nije nametnuo igrom, ali tada je loptu u noge uzeo Vručina i prošao pet Dinamovih igrača, poigrao se s njima i da ga nisu zaustavili prekršajem na 20 metara, vjerojatno bi ponovno matirao danas vrlo dobrog Butinu. Ovim potezom Vručina je još jednom pokazao koliko je nepravedno da ga izbornik Bilić toliko ignorira, dok nekima daje i previše prilika.

Dominacija Dinama u HNL-u i službeno završila

Petković je opet sugerirao svojoj momčadi da se prividno povuče i čeka novu priliku, i opet pogodio! Igrač utakmice Bojan Vručina primio je loptu 30-ak metara od gola, ušao u kazneni prostor i matirao Butinu. Dinamova obrana sve je nijemo promatrala, kilometrima udaljena. Ovim porazom od Slavena Dinamo je i službeno prekinuo dominaciju i po kvaliteti se pridružio ostatku HNL-a.

Utakmica nameće očito pitanje, što to ima jedan Sammir da dobiva toliko prilika, iako ih nije ničime zaslužio? Što to imaju Carlos, Suarez ili Morales, a nemaju domaći dečki? Odgovor zasigurno nije kvaliteta jer navedeni bi se igrači teško nametnuli i u hrvatskim drugoligašima. Stoga, dok privatni interesi ne prestanu vladati Maksimirom, neće biti svijetle budućnosti za "modre", a novi Ćorluke i Modrići bit će stavljani u drugi plan.