Španjolska izborila treće uzastopno finale

Foto

Sport
0

Tekst

U prvom polufinalnom susretu Europskog nogometnog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini reprezentacija Španjolske je u Donjecku pred 48.000 gledatelja nakon izvođenja jedanaesteraca pobijedila Portugal sa 4:2.

Bila je to najdosadnija utakmica na ovom Euru, u 120 minuta vidjeli smo samo jednu izrazitu priliku i nekoliko polušansi.

U prvom poluvremenu tek tri poluprilike. Prva u 9. minuti, nakon prodora Inieste desni branič Arbeloa puca sa 15 metara, ali neprecizno. U 29. minuti Iniesta pokušava sa vrha 16-erca, ali lopta prolazi iznad grede. Jedina ozbiljna prijetnja od strane Portugala dogodila se u 31. minuti, Cristiano Ronaldo opalio je sa 17 metara, ali lopta ide koji centimetar pored vratnice.

U drugom dijelu bilo je još dosadnije, dva slobodna udarca i jedan kontranapad bilo je sve što smo mogli vidjeti. Cristiano Ronaldo je u 73. i 84. minuti pokušao iz slobodnih udaraca sa oko 25 metara, ali lopta je oba puta otišla preko gola.

Portugal je mogao doći do pobjede u 90. minuti. Kontranapad je povukao Meireles, a Cristiano Ronaldo iz teške pozicije, iskosa sa vrha 16-erca, puca i promašuje gol.

Uslijedili su produžeci, a u 104. minuti prva stopostotna šansa na utakmici. Pedro Rodríguez je dobro asistirao za Iniestu, čiji udarac sa šest metara odlično brani vratar Rui Patricio. Vrijedi još spomenuti situaciju iz 111. minute, kada je Jesús Navas pucao iz neposredne blizine, ali Rui Patrício ponovno brani.

Kod izvođenja penala Španjolci su bili prisebniji, udarac Moutinha u prvoj seriji obranio je Casillas, a Bruno Alves je u četvrtoj seriji pogodio gredu.

Španjolska je pobjedom ušla u treće uzastopno finale nekog velikog natjecanja nakon što je prije dvije godine slavila na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi, a 2008. godina na Europskom prvenstvu u Austriji i Švicarskoj. Pobjedom u finalu 'furija' bi postala prva reprezentacija koja je spojila tri naslova. Španjolska je u završnici EP-a igrala još dva puta - 1964. godine je osvojila prvo mjesto, dok je 1984. godine u finalu izgubila od Francuske.

U drugom polufinalnom dvoboju u četvrtak u Varšavi se sastaju Njemačka i Italija.

PORTUGAL: Rui Patricio, Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao, Meireles (Varela, 113), Veloso (Custódio, 105), Moutinho, Nani, Almeida (Nélson Oliveira, 81), Cristiano Ronaldo.

ŠPANJOLSKA: Casillas, Arbeloa, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba, Busquets, Xabi Alonso, Iniesta, Xavi Hernadez (Pedro Rodríguez, 87), David Silva (Jesús Navas, 60), Negredo (Fabregas, 54).

PENALI: 0-0 Xabi Alonso (obranio Patricio), 0-0 Moutinho (obranio Casillas), 1-0 Iniesta, 1-1 Pepe, 2-1 Pique, 2-2 Nani, 3-2 Sergio Ramos, 3-2 Bruno Alves (pogodio gredu), 4-2 Fabregas.

SUDAC: Cuneyt Cakir (Turska)

STADION: Donbass Arena

GLEDATELJA: 48.000 (Hina)