Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje Pogledaj dalje

Tradicija neprekinuta: Hrvatska remizirala s Italijom

Foto

Sport
1

Tekst

Hrvatska nogometna reprezentacija u drugom je nastupu na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini remizirala s Italijom 1:1. Kao i protiv Irske, junak naše momčadi, ponovno je bio Mario Mandžukić, koji je u 72. minuti postigao pogodak za izjednačenje...

Nakon uvodne pobjede nad Irskom, 'Vatreni' su u drugom kolu skupine C odigrali 1:1 s Italijom u Poznanu. Bod, rekli bi, velik kao kuća jer su četverostruki svjetski te bivši europski prvaci osobito u prvom poluvremenu zadavali itekako velike glavobolje našoj obrani, pogotovo Mario Balotelli, koji je uputio 5 udaraca prema hrvatskom golu, dvaput u okvir. Napadač Manchester Citya bio je vrlo raspoložen u prvom poluvremenu i opravdano ga je izbornik Slaven Bilić, izdvajao kao igrača koji bi mogao biti vrlo opasan.

No Pletikosa je s nekoliko odličnih reakcija bio naš spasitelj sve do 39. minute kada nije mogao zaustaviti slobodan udarac Andrea Pirle s 18 metara. Lopta je prebacila živi zid i završila u našoj mreži.

Nastavak je donio jednako neuvjerljivu i sporu igru hrvatske reprezentacije, koja je u prvih 45 minuta doduše bljesnula u nekoliko navrata, ali pokušaji Jelavića i Mandžukića, lako je branio Buffon. Ipak, drugo poluvrijeme donijelo je bolju sliku 'Vatrenih'.

Do tada neprepoznatljiv Modrić sjajno je otvorio nastavak utakmice, sa dvije odlične prilike u 47. i 49. minuti kada je lopta sijevnula malo iznad Buffonove grede, Hrvatska je pokazala da se nije pomirila s porazom, nego da želi barem bod. A osigurao ga je naš junak iz prve utakmice, Mario Mandžukić, koji u 72. minuti postiže pogodak za izjednačenje. S boka je centrirao Strinić, a Mandžukić je s udaljenosti od pet metara od talijanske mreže poentirao visoko u desni kut, lopta se odbila o vratnicu i ravno u suprotni kut Buffonove mreže. Hrvatskom junaku ovo je bio treći pogodak na ovom Europskom prvenstvu, a akciju je povukao Pranjić, koji je u 68. minuti zamijenio Perišića.

Nakon postignutog gola, 'Vatreni' su preuzeli inicijativu, u igru su ušli Eduardo i malo prije isteka sudačke nadoknade i Kranjčar, koji je sjajno pucao s desetak metara, ali Buffon je uspio uhvatiti loptu te unatoč pritisku, nisu uspjeli napraviti veliki preokret. Ovo je bio šesti susret Hrvatske i Italije od naše samostalnosti i ukupno treći remi. Preostala tri susreta završila su neriješeno.

Hrvatska je i dalje vodeća momčad skupine C s četiri boda te će, ako Irska ne napravi senzaciju protiv Španjolaca i Talijana, o četvrtfinalu odlučivati u posljednjem susretu sa Španjolskom, koja u drugom susretu naše skupine, večeras od 20.45 igra protiv Irske. Utakmica s aktualnim svjetskim i europskim prvacima na rasporedu je u ponedjeljak u 20.45 u Gdansku.

I tamo se očekuje velik broj hrvatskih navijača, koji su nažalost, danas u Poznanu, bacanjem baklji, malo pokvarili do sada prekrasnu sliku iz Poljske. Baklje su bačene na travnjak u 55. minuti s dijela tribine s hrvatskim navijačima, a zbog dima je engleski sudac Howard Webb morao nakratko prekinuti utakmicu. HNS zbog ovoga čeka nova kazna...

Sastav Hrvatske: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Schildenfeld, Strinić , Rakitić, Vukojević, Modrić, Perišić, Mandžukić, Jelavić.

Sastav Italije: Buffon – Bonucci, De Rossi, Chiellini, Maggio, Marchisio, Pirlo, Motta, Giaccherini, Cassano, Balotelli.