E diel, shkurt 17, 2019
video

American Treya Zagreb u habit

American Trey arriti të dielën në Zagreb. Këtu mbetet e shkurtër, por ajo synon të vizitojë bregdetin si dhe vendet e tjera, siç thotë ish-Jugosllavia. Ai ka udhëtuar në një pjesë të mirë të botës deri më tani, por ai kurrë nuk ka qenë këtu më parë. Ashtu si ai ...
Duhet një nga sheshet më të bukura në Zagreb dhe ende mbajnë emrin e Josip Broz Titos dhe ai duhet të kthehet në emrin e vjetër - teatër, ose ndoshta Square University, qytetarët e Zagrebit me siguri do të vendosë në një referendum përkrahur nga kryetari i bashkisë, Milan Bandiç. Well ...
Matea ka jetuar në Zagreb për shtatë vjet, këtu ka studiuar gazetari dhe tani punon si gazetar në një televizion lokal të Zagrebit. Zagrebi është i kënaqur, synon të qëndrojë këtu dhe të qëndrojë sepse qyteti është plot mundësi, përmbajtje dhe argëtim, vetëm rreth ...
Lacy dhe Declan, kanadez dhe irlandez, kalojnë pushimet e tyre në Kroaci, dhe gjithashtu vizituan Zagrebin. Të gjithë qëndrojnë së bashku për një javë. Dhe ata janë më shumë se të lumtur, thonë ata - ata kanë ku të dalin, kanë ndonjë gjë për të parë, ushqim dhe ...
Çifti i ri polak Joanna dhe Michal kanë zgjedhur Kroacinë për festën e tyre të parë të përbashkët. Në Ditën tonë të bukur ata qëndruan në 10 ditë dhe u larguan ditën e fundit për të vizituar Zagrebin. Ishte e bukur, zbavitëse - dhe e nxehtë.
Juliet dhe Orissa janë nga Lituania. Ata zgjodhën 30. ditëlindje për të vizituar të gjitha vendet e Bashkimit Evropian, dhe kështu ata u gjendën në Zagreb. Ata në fakt vizituan Slloveninë sepse ishin tashmë në Kroaci, por kur ata tashmë ishin ...
Steve Kustro ka lindur në Australi. Ai kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në Sidnei, por nuk harroi se ku erdhën prindërit e tij. Kroatët australianë, thonë ata, janë shumë mirë duke ndjekur situatën në Kroaci dhe janë të vetëdijshëm se nuk është mirë - as politikisht ...
Një grup turistësh nga Shtetet e Bashkuara erdhën në Kroaci për një pushim shumëditor. Stacioni i tyre i parë është Zagrebi, pastaj ata shkojnë në Plitvice, dhe pastaj në Dalmaci në Dubrovnik. Kroacia është një nga destinacionet më të dëshirueshme turistike, na tregoni ...
Djali i Jonas erdhi në Zagreb për biznes për disa ditë, por ai përdorte kohë për të vizituar qytetin. Ai i pëlqen Zagrebit, thotë ai, dhe ndoshta do të vijë përsëri, ndoshta për disa ditë.
Pavlina bullgar një udhëzues turistik dhe çdo tani dhe pastaj me një grup turistësh bullgarë që vijnë në Zagreb kështu që është në lidhje me qytetin tonë tashmë të mësuar shumë dhe e di se pothuajse të gjithë qoshe e tij të fshehur, çdo tërheqje e tij apo një restorant me ...
Heiko gjerman erdhi në Zagreb për disa ditë për të vizituar një mik. Zagrebi i pëlqen shumë, thotë ai. Koha është e bukur, njerëzit janë të sjellshëm dhe të shoqërueshëm, dhe qyteti është shumë i madh ose tepër i vogël.
Doruntina dhe Bledar nga Kosova janë. Për pak ditë ata erdhën në Zagreb dhe ata janë shumë të mirë me ta. Ata janë të kënaqur me ngrohtësinë dhe dashamirësinë e zagrebëve dhe do të jenë të lumtur të kthehen në qytetin tonë, thonë ata.
Anastasia simpatike ruse udhëton me Evropën me shokun e tij Ricky. Ata erdhën në Kroaci, dhe qëllimi i tyre ishte të vizitonin bregun, por nuk arritën dot në kryeqytet. Dhe ata janë të kënaqur. Anastasia na tregon se si Zagrebi është ndryshe nga të tjerët ...
Denise amerikane me të dashurin e saj erdhi në Zagreb për disa ditë. Ata udhëtuan nëpër Kroaci, dhe Zagrebi ishte stacioni i tyre i fundit para se të nisej për në Slloveni. Kroacia, dhe sidomos Zagrebi, u pëlqen shumë dhe do të vijnë me kënaqësi përsëri.
Alceu erdhi në Kroaci nga Brazili i largët. Ajo qëndron vetëm një ditë në Zagreb, dhe pastaj udhëton më tej. Destinacioni i tij përfundimtar, thotë ai, në Venecia. Por ai donte të vinte së pari në Kroaci, për të njohur vendin ku ishte i pari ...
Emma dhe Pjetri erdhën në Zagreb për disa ditë. Ata do të shkojnë në Split së shpejti, por destinacioni i tyre është qyteti kryesor kroat. Përveç ngrohjes që tashmë është e mjerueshme, nuk ka asgjë që t'i shqetësojë ata - qyteti i ...
Çifti amerikan i sapo lindur, Angie dhe Drew, muajin e mjaltit vendosën të shpenzojnë në Zagreb. Shumë nga miqtë e tyre vizituan kryeqytetin kroat dhe u thanë se ishte e bukur këtu kështu që ata vendosën të vinin dhe nuk u penduan. Urime për të ...
Mirjana në motor me një grup automobilistësh nga Novi Sad shkoi në Split, ndërsa Krajac u ndal në Zagreb. Por ata nuk udhëtojnë pa arsye, është një veprim i madh humanitar që grumbullon para për të pajisur të ashtuquajturat ...
Australian David dhe Nijemica Christiane erdhën për një pushim dy javor në Kroaci dhe udhëtimi i tyre filloi në Zagreb. Ata qëndrojnë në qytetin kryesor kroat për disa ditë dhe shpresojnë se do të jenë të këndshme.
Ruth belg me dy miq erdhi për një pushim katër-ditor në Zagreb. Ata planifikojnë të "kërcejnë" në Liqenin e Plitvicës. Ata donin të shkonin diku në pushime, të argëtoheshin dhe të argëtoheshin, dhe pasi që asnjëherë nuk kanë qenë në Kroaci ...
Jack Jack dhe miqtë e tij erdhën në Kroaci. Ata po planifikojnë të ecin përgjatë dhe përgjatë bordin, dhe aventura fillon me një qëndrim katër ditor në Zagreb. Ata dëgjuan shumë për Kroacinë, thotë ai, por ata nuk kanë pasur mundësi të "njihen me intimitet" për tani është mirë, ...
Vitalijus është në shkëmbimin e studentëve në Maribor. Por ai shfrytëzoi mundësinë për të vizituar Zadarin dhe kur u kthye me kompaninë, ai u ndal për disa orë në Zagreb. Është e bukur, dhe më e rëndësishmja, shumë e pastër. Ai kujton Zagrebin ...
Spanjollja Eva Rovira me një të dashurin është me pushime në Kroaci. Mbesin dhjetë ditë, nga të cilat dy ditë në Zagreb. Ata sapo kanë ardhur dhe nuk mund të thonë shumë, por për momentin ata vërtet e pëlqejnë. Të synuara në ...
Ne biseduam me Draženk Pandekom, kandidat i SDP për deputetin Anke Mrak Taritaš. Komentoni rreth raundit të parë të zgjedhjeve lokale në Zagreb, si jeni të kënaqur me rezultatin e kandidatit tuaj dhe listën tuaj? E pra rezultatet janë disi të pritura. Kemi hyrë në raundin e dytë, hyjmë në ...
Italian Eleanor, i cili jeton në Berlin, është me pushime në Kroaci. Ajo do të kalojë pjesën më të madhe të kohës në Zagreb, por planifikon të vizitojë bregun, Zadar, Split, Dubrovnik. Me prindërit e saj dhe prindërit këtu janë pensionistë, kështu që ata thonë se kanë kohë ...
Holandezi Perly mbërriti në Zagreb për disa ditë. Ai erdhi këtu në "biznes" në debat, por ai do të përfitonte nga koha për të njohur Zagrebin. Është e bukur, qyteti i zakonit, thotë ai - as tepër i madh dhe as i vogël, dhe çmimet janë të arsyeshme.
Frenchman Jacques dhe gruaja e tij erdhën në Kroaci për një muaj të plotë. Ata udhëtuan nga Istria, udhëtuan nëpër Kvarner, vizituan Zadar, Shibenik, Split dhe Dubrovnik, "kërceu" në Mal të Zi, u kthyen në Dubrovnik, vizituan Parkun Kombëtar Krka, ishin në ...
Çifti amerikan, Karen dhe Bob, janë në pushime në Kroaci. Ata kaluan nëpër të gjithë bregdetin dhe qëndruan në Zagreb për disa ditë. Ata janë të kënaqur, për shembull, bukurinë e Kroacisë, Zagrebit, ngrohtësinë e njerëzve, kulturën dhe arkitekturën. Por ata erdhën këtu kryesisht për shkak të ...
Një çift i ri nga Korenë e Jugut erdhi me pushime në Kroaci. Ata panë filmin për Kroacinë dhe vendosën të vinin këtu. Ata qëndrojnë në Zagreb për dy ditë, janë shumë të këndshëm dhe pastaj shkojnë në Plitvice dhe vazhdojnë në Zadar, ...
Çifti i sapoardhur Australian u martua me muajin e mjaltit vendosi të festonte në Kroaci. Destinacioni i tyre është Split, por ata nuk hezituan shumë, kështu që ata vendosën të shkonin në Zagreb. Është mirë për ta, ata si ata këtu shumë dhe shumë të lumtur ...
Japonia Hitoshi me gruan e tij erdhi në Kroaci. Ata kryesisht dëshironin të shihnin midis turistëve të monumenteve më të njohura kroate - liqenet e Dubrovnikut dhe Plitvicës, por kur ata janë tashmë atje, shpjegon Hitoshi, rendi do të ishte të shihte kryeqytetin e Kroacisë. Dhe ...
Izraeli Itay ka qenë në Kroaci për një javë dhe nuk është kthyer kurrë në shtëpi. Ai udhëtoi, të thotë ai, në të gjithë bregun e pjesës kroate të Adriatikut, nga Dubrovniku në Pula, dhe është urdhri për të vizituar kryeqytetin kaq të bukur. Në Zagreb ...
Gjermanët Filip dhe Brazil Stephanie janë të shkurtër në Zagreb vetëm për disa orë dhe pastaj shkojnë në një turne të bukur tonë. Në Kroaci, ata qëndrojnë për tre ditë. Ata po udhëtojnë për në Evropë
Ishulli i bukur Tunizian me rekomandimin e një shoku erdhi në Zagreb. Në fakt, ajo ka në plan të shkojë në Liqenin e Plitvicës, por stacioni i parë në rrugë është, sigurisht, Zagrebi. Kur ai është tashmë këtu, thotë ai, ai do të shkojë në Sljeme ose së paku Maximus. Në ...
Ivan Lovrinović është i vetmi kandidat për kryebashkiakun e Zagrebit, koalicionin pas të cilit po ndryshojmë Kroacinë, Murin e Gjallë, Veprimin Rinor, Shoqatën Franak dhe një numër të individëve dhe shoqatave të tjera. Zagrebi ofron, thotë, era e ndryshimit, me njerëz që janë ...
video

Sinj Alka në Vukovar

Në Vukovar sot (e shtunë) është mbajtur solemne Alka e Sinj, nën kujdesin e Presidentit Kolinda Grabar Kitarović. Përveç kësaj, heroi është gjithashtu kryeministri Andrej Plenkoviç, kryetari i sapozgjedhur Gordan Jandrokoviç dhe të tjerë. Në Vukovar ka ...
Slovenka Urška dhe shoqja e saj vizituan Zagrebin. Ata qëndrojnë vetëm një ditë, por planifikojnë të shpenzojnë mirë. Ajo thotë se i pëlqen shumë Zagrebit, se është një qytet i bukur dhe modern.
Viktor nga megalopoli i Indisë Mumbai me familjen dhe miqtë e tij erdhi në Zagreb. Ai i pëlqen shumë, thotë: "Është një qytet i vogël i bukur". Ata donin të vinin në Kroaci sepse dëgjuan se ishte shumë e bukur këtu, kështu që ata ...
Dijana e Malit të Zi është shpesh në Zagreb. Ai e do atë, thotë ai. Zagrebi është si një shtëpi e dytë, dhe kamari është më pak i dashur për Samobor dhe qytete të tjera aty pranë. Në Kroaci dhe në Zagreb ajo gjithmonë vjen, thotë ajo, dhe ajo kurrë nuk kishte ...
Amerikan Harry arriti me shokun e tij në Zagreb. Ata udhëtojnë nëpër Evropën Qendrore dhe Lindore. Ai dëgjoi se Zagrebi ishte i bukur dhe ishte i bindur se ai erdhi këtu. Për fat të keq, ajo merr vetëm disa orë, por ka në plan të kthehet.
Albanka Dhurata ka ardhur në Zagreb për biznes për tri ditë, por do të marrë kohë për të shijuar bukuritë e kryeqytetit kroat. Nuk është hera e parë këtu dhe thotë se është gjithmonë e lumtur të vijë në Zagreb.
Dragan Martinović është një sipërmarrës i lindur nga Bosanska Posavina. Ai është një kandidat për koalicionin e kryebashkiakut të Zagrebit të bashkësisë së tij budonte kroate - komunitetit kroat boshnjak dhe HSP. Ai premton të merret me problemet e djegies - mbeturinat, trafikun dhe parkingun. Por më e rëndësishmja, thotë ai, ...
Sllovenia nga Celje Gregor me familjen e tij erdhi në Zagreb, megjithëse thotë se ka qenë në Zagreb shumë herë, kjo ishte gjithmonë një punë. Për herë të parë ai erdhi me turneun e familjes. Ata zbritën në Qytetin e Ulët dhe planifikonin ...
Viktimë Simpathetic nga Tajlanda ka qenë në Zagreb për disa ditë me një familje. Ajo është thjesht e kënaqur me Kroacinë dhe Zagrebin. Ai mendon se ky është një vend ku mund të jetojë me lehtësi. Vendi dhe qyteti, sipas shijes së tij, thonë. Shton ...
Miqtë Frederik dhe Bob nga Belgjika udhëtojnë për në Evropë. Natyrisht, ata nuk e anashkaluan as Kroacinë. Ata ishin në Dubrovnik, në Liqenin e Plitvicës, dhe u ndalën në Zagreb. Ata qëndrojnë vetëm një ditë, por do të përpiqen të shohin më shumë ...
Sylvain i ri francez viziton një mik me një mik. Ata ishin në Dubrovnik, Split, në Liqenin e Plitvicës dhe tani janë në Zagreb. Ata qëndrojnë vetëm dy ditë, por ata do të përpiqen të shkojnë dhe të shohin më shumë pikë referimi. Ata e duan Zagrebin shumë ...
Çifti i ri nga Korenë e Jugut, Joun dhe Kim, erdhi në Zagreb për disa ditë. Anglishtja, thonë ata, nuk është një parti më e fortë. Ne nuk jemi koreanë, kështu që ata janë të shkurtër, por të ëmbël, ata tregojnë se ata janë në qytetin kryesor kroat.
Ne biseduam me Sandra Švaljek, një kandidat i pavarur për kryebashkiakun e Zagrebit, pas së cilës katër parti do të shfaqen në zgjedhjet lokale të majit. Me mbështetjen e tyre, Svaljek do të përpiqet edhe më thellë të rrëmbejë trupin e duhur të zgjedhësve sepse është e saj, ...
Hannah erdhi në Zagreb me nënën e saj. Ajo është këtu, për shembull, një pjesëmarrëse e Konferencës së Psikologjisë. Ata qëndrojnë për katër ditë dhe ata janë shumë të këndshëm ndaj tyre. Ata kanë jetuar pothuajse të gjithë pjesën e vjetër të Zagrebit. Do të ishte mirë, thotë Hannah i këndshëm, u kthye, ...
Çdo ditë, nga 1. Janari 1887., Zagari i Greqisë dhe turistët kujtojnë se është në mesditë. U krijua me iniciativën e këshilltarit të qytetit Djuro Deželić dhe fillimisht ishte vendosur në ndërtesën e Institutit Hidrometeorologjik të Shtetit. Sot ajo është e vendosur në Lotrščak balta ...

FUNDIT

DUA DUA TE DI