Varietetet italiane u pakësuan nga harresa: Grazie Ronchi di Cialla

Përzgjedhja Ronchi di Cialla (foto nga SZ)

Gjetja e vjetra, varietetet pothuajse shuar dhe rivitalizimi i tyre është një trend global me qëllim primar të zbuluar të reja, shije shpesh mahnitëse që sjellë siklet buds shije të mësuar të gjitha uniformë, odors pothuajse bezdisshëm dhe shijet në verëra që janë të ofruara në treg. Frika e refuzimit të mundshëm dhe frikë edhe më të madh arsyesh të mundshme humbje financiare, janë se ne duhet të marrin në konsideratë, por jo edhe më tepër vlerësoj kurajon e atyre kultivuesve dhe Verëbërësit të cilët janë të gatshëm për të pranuar rrezikun dhe të angazhohen në aventurën e verës për ju kurrë nuk të vërtetë e di se si do të përfundojë - nëse ziheraš!

Dina dhe Paolo Rapuzzi dhe djemtë e tyre Ivan i Pierpaolo janë patjetër në grup aventurier enologjik: Duke filluar me '70. vjeçare lanë punën në Olivetti dhe u transferuan në Furlania, një krahinë me një traditë të gjatë të rritjes së rrushit dhe themelimit të një pasurie familjare Ronchi nga Cialla të vendosura në DOC (Përcaktimi i kontrolluar i origjinës) rajonin e verës Friuli Orient Hills, që kufizohet me kodrat e famshme Gorje (Collio Goriziano DOC) në lindje.
Arsyeja: Pali ishte shumë, shumë i dhënë pas verës!

Ka pasur shënime që përshkruajnë rritjen e rrushit ende në 13. shekull në shpatet e kodrave (Ronchi ju mund të përktheni një dialekt Furlian si vreshti kultivuar kodër) lugina cial, rrethuar nga pyje me gështenjë, lisi dhe qershi të egër. Megjithatë, si në pjesën tjetër të Evropës, sëmundjet e verës si peronospora dhe filoksera kanë shkatërruar çerdhe dhe varietete autoktone si schioppettine janë pothuajse të zhdukur. Nëse kësaj i shtohet se pikërisht kjo zonë ishte vija e parë e frontit në të dy luftërave botërore, është e qartë në atë gjendje të keqe nuk ishte vetëm prodhimi i verës, por edhe ekonomia në tërësi, pasi që shumica e popullsisë ose shkatërruar gjatë luftës ose lëvizur.

Filozofi di Ronchi Cialla fillimi i kultivimit të varieteteve vetëm native si Schioppettino, Picolit, Pignolo, Verduzzo, Ribolla Gialla, Refosco dal Rosso Peduncolo Friulano dhe kthesa që janë përdorur kombinimin mikroklimë të energjisë dhe ngrohjes Julian Alpet Mesdheut. Problemi më i madh ishte për të gjetur bunches e rrushit, kështu që Paolo në dy vjet të vizituar të gjithë zonën gjetur mezi 60 e dhëmbëve të gjallë schioppettina, dhe si ishte me refosco dal peduncolo rossom! Nisja nga Milano me qëllim që të jetojnë në harmoni me natyrën dhe traditën është një tjetër i rëndësishëm shtëpi postulat Ronchi di Zyrtare: përpunimin e vreshta, por edhe të dendur të pyjeve natyrore mjedisi i madh është kryer në përputhje me bujqësinë biodinamike dhe organike, dhe shumë VINIFICATION është plotësisht e natyrshme. Ndryshe nga shumica e prodhuesve të tjerë të verës, Rapuzzijevi Nuk shkurtuar pyjet, as bari tretitrali apo mbjellë një farë të huaj dhe kjo është në verërat e tyre janë ndjerë shumë ..., në lidhje me atë - por i pari dhe më pak përvojë dashamirët e verës dhe vinoznalci kuptojnë se një gotë verë me dhunti të veçantë!

Rezultati: Zona e verës njihet zyrtarisht nga ministria kompetente si Grand Cru 1995. vit dhe për këtë Verduzzo, Picolit i fishkëllimë e verdhë bardhë ju lloj refosco nga peduncle kuqe i Schioppettino nga rrushi i kuq, një winemaker Ronchi di zyrtare ka fituar një reputacion në tregun botëror si një nga prodhuesit e verës më të respektuar të cilat janë të përshtatshme për zhvillimin afat-gjatë në shishe, edhe pas disa dekadave.

Duke respektuar vinification tradicionale, natyrore që nuk mbjell verë për transformimin e shpejtë dhe plakjen e përshpejtuar, Rapuzzi e parë filloi prodhimin e verës së bardhë në Barrique fuçi (1977. year) French lisi lisi (e kuqe është para tij ecnin vetëm Antinori) dhe thekur shkopinj lisi, një nga metodat më të vjetër natyrore të stabilizimit të verës. Pas një pushimi në fuçi, vera për një kohë të gjatë medituar në shishe që janë serial numëruar në pjekurinë e plotë.

Olimp aparat fotografik dixhital
Verdha Ribë 2017

Verërat për guxim
Kjo është e shtuna, së bashku me shumë të ftuar bar të verës Bastioni Nr. 19 në Masaryk Street, patën rastin të shijonin 4 të etiketës tetë Ronchi di Cialla, dy verëra të bardha dhe 2 të kuqe të organizuara nga distributori Roto Dinamica. Dhe për tre nga katër emëruesit është e njëjtë: emocionuese, pa kompromis, freskët dhe diçka krejtësisht ndryshe nga verërat që takojmë në baret dhe restorantet e verës në Zagreb.

Verdha Ribë 2017
Verën me të cilën hapëm mbrëmjen është një nga të mirat për të pirë, ndërsa është e re. Ribola Gialla është një verë e bardhë e thatë e tretur të paktën një ditë, atëherë fermentuar në fuçi çelik inox në një temperaturë të kontrolluar në mënyrë rigoroze dhe më pas muaj të moshës 3 të vjetra vetë tharmin me nxitje të shpeshta, por pasuria nuk është e habitshme e shije dhe aroma. Verdhe zbehtë me ngjyrë të gjelbër, me shkëlqim, elegante tufë lulesh me shënime të mollëve dhe perlat. Acidet dhe mineralet e balancuara, me ngadalësi të theksuar, janë të qëndrueshme, të freskëta dhe afatgjata. Mund gjithashtu të shërbehet si një aperitiv, dhe rekomandohet për peshk, butak, shkurtime të ftohtë dhe perime.

Olimp aparat fotografik dixhital
Ciallabianco 2015

Ciallabianco 2015
Përzierje e tri varieteteve: 60% Ribolla Gialla, 30% Verduzzo Friulano, 10% Picolit është një kompleks dhe i balancuar kashte verë ngjyrë të verdhë që shpërblen pacienti ka gjasa të ndryshojë në xhami; me kalimin e kohës bëhet intrigues me vaj, dhe aroma e akacies përfundimisht del në ballë. Ciallabianco fermentuar në fuçi lisi dhe maturohet më pak se një vit, pas së cilës kacekë të vjetër, muaj 6-12. Hijeshi e pastër, modest, por karakter dhe e rrumbullakosur. Definitely me potencialin e plakjes, në qoftë se ata nuk mund të heqin dorë për të hapur atë sa më shpejt që keni arritur për atë nga raft.
Dhe me këtë verë mund të filloni darkën tuaj, dhe së bashku me ushqimet e detit, ju do të gjeni ujë të ëmbël dhe të detit, ushqime të bardha të mishit dhe proshuta e Parma.

Olimp aparat fotografik dixhital
Ribolla Nera 2016

Ribolla Nera 2016
Vetëm vera që nuk na bëri përshtypje. parfum i parë është tërhequr në - lakër turshi - dhe edhe pse moti krejtësisht u zhduk, dhe u zëvendësua nga aroma e lëkurës së vjetër - ai nuk ishte shpëtimi, të paktën në qelizat tona gri ende kanë aftësinë për të kujtesës afatshkurtër. Brilliant ngjyrë rubin sajë tretje pa marramendës prepucin, një e pesta ripens në fuçi deri në një vit e gjysmë, pjesa tjetër në çelik inox, dhe pastaj të paktën një vit tjetër në shishe.
Kjo Schioppettino nga të njëjtat zona të zyrtare luginës, vetëm nga vreshtat më të rinj është - që do të dallojnë atë nga vëllai i vjetër - mori emrin e vet Ribolla Nera, i cili është në fakt emri i një tjetër Schioppettino.
Taninat e lehta, duken bukur, por të mbërthyer në hundë.
Feta me enët e mishit me një tigan, por edhe një ton.

Hack 2013
Në fund, ne e kemi lënë punishte vere anije: një verë të pasur dhe elegante të kuqe me shije të ndryshme, të plotë dhe të harmonishëm. Me të nuk ka të lirshme: si në fuçi (deri në muaj 18), e cila në shishe (dhe deri në tre vjet), jetëgjatë amtare nga shpatet e zyrtare luginës pa probleme mund të përjetojnë 15 për 20 vjet, një cilësisë së mirë të veçantë dhe shumë më tepër. Kur e pamë këtë, ne pimë atë puuunoooo shumë herët. Dhe pas dekantimit, karakter tufë lulesh ajo nuk u zhduk, era e erëzave, duhanit, barit dhe frutave të buta vazhdimisht derdheshin në qelizat e hundës dhe shija specifike e piperit të bardhë ishte mbajtur gjatë në gojë. Aciditeti është kaq i madh sa që ju dëshironi diçka për të ngrënë: lojë, enët e kërpudhave dhe mishi i pjekur i bardhë dhe i kuq janë shoqëruesit idealë.

Olimp aparat fotografik dixhital
Cialla 2013 Heap