Burger sot: ushqim rrugor ose intern për ngrënie gjobë

Nën Wall (foto nga Sandro Sklepić)

Në Festivalin e Burgerit të Zagrebit këtë vit, është e mundur të provoni më shumë se 70 burgers të ndryshëm të prodhuara nga zotërinj edhe Burger 18 nga Zagrebi, Pula dhe Split. Festivali përfundon të dielën, 23.9. kështu që ju keni kohë të mjaftueshme për të ecur në sheshin Strossmayer, dhe ne rekomandojmë që ju nuk duhet të shkoni vetëm, sepse ka shumë të ngjarë që ju nuk do të jetë në gjendje për të provoni më shumë se dy burgers si një gjatësi mesatare prej mishit te grire 200g.

Nga përvoja, është mirë që ju të keni katër: çdo burger mund të ndahet në pjesë të barabarta, t'i provoni më shumë dhe të qëndrojë në radhët është më e rehatshme në kompani (ose shpërndaj përpara dhomat e shumëfishta). Ju mund ta përdorni edhe këtë vit FestApp një aplikacion mobil për rendin, por nganjëherë rrjeti është aq i ngarkuar saqë nuk do të jetë e dobishme për ju. Prandaj, nervat në mund dhe shufra peshkimi - ia vlen sepse burgers çdo vit janë më të mira dhe më të mira. Gustator trajton në buns crunchy me mish i pjekur në skarë ose përbërësit vegan (këtë vit ka tre në ofertë), të gjitha llojet e salcat dhe shtojcave surprizë.

Burgers janë ende të vetmuar ushqim rrugor ose të prirur për të ngrënie gjobë ne kërkuam disa burgerë të mjeshtërve, të cilëve mollat ​​e ëmbla në biskota të bukura shkuan mirë në vlerësimin e këtij viti, i cili në një ekip që qëndron me këmbë në vijë, blogerët e ushqimit dhe gazetarë gastro ...

Para gjykatës së blogerëve të ushqimit
Burger Food Bloggers Crew (foto nga Sandro Sklepić)


Për të shmangur konfuzionin, ngrënie gjobë Koncepti sigurisht nuk është i zbatueshëm për festivalet - sepse përveç ushqimit të cilësisë, për gëzimin madhe janë thelbësore dhe ambient, atmosfera, shërbim ... Tani, burger drejtë aq tërheqës që ajo mund të bëhet një vakt gjobë (mjerisht, si ne fjalë vakt nuk mendoni) dhe atë që disa nga mjeshtrat mendojnë për këtë, e gjejnë në tekstin e vogël - sa burgerë - kaq shumë letra ...


BBQ Speciale - Hot & Djegëse
, më të mirë të vlerësuarat Burger juri i ekuipazhit të blogerëve të ushqimit, edhe pse i kalitur me një salcë BBQ e madje edhe 26, shumica e përbërësve me humor, pëlqente pjesa më e madhe femërore e një gjykate të tmerrshme. Ekipi iz Bar Burger për veten e tij do të thotë se ata punojnë modest, Vlera për para burgers që janë duke u përgatitur në një kiosk simpatik nga ana jugore e panairit dhe ata lehtë do të vënë ato në një tipik rrugë, Ushqim i Shpejtë restorant. Por kur ju kafshoni në dritë brioche tkurret me gjalpë dhe kur veze veze veze karavidhe pasuruar me proshutë të skuqur dhe të mbuluar djathë çedër shijet e buds salcë të lodhur, dhe aromë e pjesëve të skuqura dhe rrepkë nuk zhduket nga disa pika birrë - qelizat gri janë duke dërguar një mesazh të qartë: hani vetëm një burger damn të mirë.

Burger Bar
Burger, Bar Burger (foto nga Sandro Sklepić)

"Sipas mendimit tonë, burgers e sotme janë një çështje margjinale. Nëse shikojmë në shumicën e vendeve ku burgers / hamburgerë mund të hahet si një formë në Kroaci, atëherë kjo është padyshim ushqim në rrugë. Por disa nga ne ngadalë përpiqemi ta kthejmë Burger në diçka si ngrënie gjobë, megjithëse është ende një vakt që është i shpejtë dhe pothuajse konsumohet edhe më shpejt. Nëse ne shikojmë në biftek më të mirë si një shumëllojshmëri gjobë e ngrënie gjobë, pse jo edhe Burger? Ne investojmë shumë më tepër në burger dhe ne duhet të marrim parasysh cilësinë e 5-6, dhe ndonjëherë edhe më shumë përbërës. Mishi duhet të jetë vërtet me cilësi të lartë, të freskët ose të freskët, dhe ne kohë më parë kemi ndalur kositje vetëm në anën: për shembull, po bëjmë mollë nga braktisja, brinjët dhe qafa. Pjekja është themeli dhe fundi, pjesa e ulët e përgjysmuar me gjalpë duhet të sigurojë që brioche ose dritë brioche nuk thyejnë dhe thyejnë nën peshën e burgerit. Sauces dhe madje edhe "të zakonshëm" ketchup ne bëjmë veten tonë, si dhe majonezë dhe BBQ salcë se ata e dinë përmbajnë mbi përbërësit 20 dhe perimeve të freskëta ne përpiqemi për të siguruar fermë të vogël familjare këtë. E gjithë kjo shkon larg nga burgeri i ushqimeve të zakonshme të rrugëve. Përveç kësaj, ne në Burger Bar po punojmë vazhdimisht dhe përpiqemi të përparojmë në çdo aspekt, nga prodhimi dhe kuzhina në shërbim. Rritja e pjesëmarrjes dhe rishikimet e festivalit na japin erën në shpinë dhe na shtyjnë përpara, dhe çdo kritikë është e pranueshme dhe ne po përpiqemi ta rregullojmë. Ne presim me padurim motin para nesh sepse burgeri është bërë një pjatë e preferuar në Kroaci dhe mund të përparojë, apo jo? " - me shumë entuziazëm dhe zemërim ata iu përgjigjën pyetjes sonë nga Burger Bar.

Fituesi i vitit të kaluar Mason Burger & Stafi sipas vlerësimit të vizitorëve këtë vit ofron një kombinim fitues, Burger fucking, në thelb një Burger thjeshtë në të cilën përveç biscuit shkëlqyer - Brioche Bun - roli kryesor është qofte me viçi të grirë dhe byrekë Istriane (pite të përgatitura në giravolta mënyrë), të cilat kompania thotë djathë fetë Istrias vilë, marule dhe salcë e fara mustardë. Ivan Zidar, mjeshtri i minimalizmit të burgerit e sheh kështu skenën e sotme:
"Burger sot mund të jetë çdo gjë - ushqim për të varfrit, ushqim rrugë, ngrënie gjobë, ose diçka e veçantë dhe të ndryshme. Kjo është ajo që bëj me të Burger me gjalpë që unë përgatisë ekskluzivisht në frontin e mysafirit me segmente të veçanta të mishit që gëzon kafshimet e vogla në vijim që më pëlqen të thërras Burger Boutique".

Ivan Zidar
Ivan Zidar, Mason (foto nga Sandro Sklepić)

Për festivalin e këtij viti Zidar e ka përgatitur atë si një risi Smokey Dolac, E cila është në të njëjtin shteg minimalist: saktë, viçi terren imët moshës në shijshëm tymit është tashmë në vetvete, dhe me majonezë e proshutë vetëm shkrihet në gojën tuaj. djathë tymosur Lady nga Dolac (Mason do të blej sende ushqimore në tregjet lokale) rrit spiciness, por jo aq sa ju duhet. Uluni poshtë, 5!
Mason Burger & Stafi vepron si një ekskluzivitet dhe në burgers e tyre, përveç në kantjerin pijetore në Pula, ju mund të kandidojë në një numër të pop-up vende në Kroaci, dhe tani, natyrisht, në Sheshin Strossmayer ...

Burger nëndetëse ai u prezantua i veçantë burger, ne do të themi - kopje tradicionale: brioche ëmbël fshehur Burger lëng viçi mbi të cilat janë bërë pirg copë proshutë e tymosur, tymosur me erë dalmat dhe kremoznog feta djathë i tymosur. Burgeri nuk është i mërzitshëm, janë të denjë për copat e derrave të zinj të Slavonisë, të cilat përputhen me salcat e BBQ dhe mayo. Nënsekretarët merren në pyetje ku shohin burgers dhe restorantet e tyre duke u përgjigjur:
"Restorantet tona, për ushqim, por edhe e brendshme, stafi dhe komunikimi do të ndahen në ngrënie rastësor, një lloj restoranti që shërben ushqim modern në një atmosferë të relaksuar ".
Në të vërtetë, restorantet e tyre 9 në më shumë qytete në Kroaci dhe Beograd janë patjetër vende ku me një përzgjedhje të ngurta e birra artizanale, ju mund të hani një Burger madh, dhe të skuqura me pajisje (integruar truffles dhe / ose djathë), gojë-lotim, edhe pse ne të mirë të vënë djathë i shkrirë ...

Submarine-photo-me-shumë-green
Burgeri nëndetës (foto nga Sandro Sklepiq)

50 Një bar Burger & Champagne me krenari vë në dukje varietetet e saj të pulës dhe vege me një thikë crunchy, dhe në Festival dhe në vlerësimin ata prezantuar veten - Lamburgerom. Kombinimi i qengjit dhe lajthi është shumë e guximshme në zonat në të cilat qofte (pa krem) ende zgjedhja kryesore e ushqimit në rrugë, por kur ju e dini se një ekip nga bar Burger në tregun evropian të Zagrebit për një kohë të angazhuar për të kombinuar burgers dhe vera e gazuar dhe prapa ka më shumë ndjekës - ju e kuptoni që ju mund të presin përbërësit pazakonta. Chef Markovic dhe Lavin nuk përmbahen nga erëza të forta dhe kombinim të pazakontë, por me mish te grire qengji mes të hollë të vësh pastë humus e lajthi dhe chickpeas, qepë, domate, Halloumi djathë dhe djathë zarzavate për fëmijë sallatë.

50-3
50 Një bar Burger & Champagne (foto nga Sandro Sklepić)

"Ka dy burgerë kryesore që përcaktojnë nëse është ushqim rrugor ose ushqim i shijshëm, dhe varet se si të përgatiten dhe të kujdesen për t'u përgatitur. Më shpesh ndeshemi me një hamburger hollë shpejtë pjekur në një pjatë ribbed lidhur me pickim të shpejtë, ndërsa në këmbë nëpër qytet, në krahasim me shumë punašnijeg, burgers trashë gustator në një stil biftekë e cila është më e mirë për të piqem në mënyrë që të brendshme të saj është e kuqe të ngrohtë (të mesme të rralla), ose rozë (lartë). Unë e di restorantin Noma është duke u përgatitur burgers, e cila konfirmon tezën se Burger mund të jetë në një menu gjobë ngrënie. Sot, gjithnjë e më shumë për variantin e ushqimit të rrugës të përdorimit të burgerit 3-4 pjesë të ndryshme të viçit (ne ende kemi junets) me 30 në 40% yndyrë që garanton lëngjen, dhe gjithnjë e më shumë shpesh fllad, përdor mishin që e ka privuar atë për dhjetë ditë ose më shumë në dhomat e veçanta. Linja midis ushqimit të rrugës dhe varieteteve të hamburgerit të ngrënies gjobë është gjithnjë e më e padukshme " - u përgjigj Adena Lavin i 50 Një bar Burger & Champagne - dhe ne do të shtojmë: në kombinim me verërat me gaz, po i afrohemi konceptit aventurier ngrënie gjobë.

Grillin e Bodrumit ai paraqiti Burger Jameson dhe rrotullon në përputhje me rrethanat e gjelbër me dy sauces: një nga llojet 4 e djathë dhe të tjera në bazë të uiski irlandez, dhe të gjitha janë gjithashtu spiced qepë të skuqura në piper i kuq dhe shtoni sallatë. Për ata Burger më të kërkuar dhe janë të përgatitur me krem ​​e truffles zezë dhe të bardhë. Vetë përmendja e truffles në të njëjtën fjali me Burger sugjeron se kjo është një i zbukuruar vakt:
"Ndërsa punojmë me Shtëpinë e Artizanatit dhe punojmë në festivale, kuptojmë që të dy opsionet kanë audiencën e tyre dhe se një numër i madh njerëzish gjithnjë e më shumë vendosin për rrugë të lartë ofrojnë burger. ngrënie gjobë është këtu gjatë gjithë vitit, sepse në Burger ju mund të vijnë sa herë që ju dëshironi, dhe festivalet janë duke përjetuar si një version pop-up e ngrënie gjobë vetëm me atmosferën karagjoz, kështu që përvoja e burgers ndryshme. Të gjitha në të gjitha, ne jemi të kënaqur burgers tilla për komercializimin e cila këmbëngul në cilësinë, jo vetëm sasinë. "

Olimp aparat fotografik dixhital
Grilli i bodrumit (foto nga SZ)

Nën mur, Vibrant Bistro & Wine Bar i cili ka kohë që janë të hahet mirë, dhe pini sa më në listën e respektuar e verës me etiketat më të mirë nga kroate dhe rajonit, festivali ka vendosur të paraqesë në përsëritës: kuzhinier Mate Jankoviq ai krijoi një nuskë 4 burger me kombinime istriane, dalmate dhe kontinentale (lexim: sllavian). Burgers shije intensive në pasta që shkrihet në gojën tuaj, por sigurisht jo lagur dhe vetëm ndikuar sasia e aditivëve të tilla që ata janë të përgatitur për audiencën më të kërkuar - dhe vizitorët e burgers Festivalin Zagreb se, në kushtet e brendshme, me siguri janë. Preferencat personale, Burger Istra me djathë dhie, sallam istriani, kërpudha të deformuara dhe zhardhok këpurdhash majonezë ju Sllavonia dominuar nga djathi i tymosur dhe viçi i grirë në kombinim me patate, proshutë të pjekur, vaj spinaq dhe kernel zbutur sallatë me lakër kujton salati umami, shembujt janë se si duhet të duket burgeri dhe madje, çfarë lloj shije duhet të jetë.
Mate iu përgjigj pyetjes së tij në mënyrën e tij:
"Burgers, veçanërisht në një festival të këtij lloji mund të karakterizohet si një lloj ofertash pasura të rrugëve të ushqimit, dhe treguesi më i mirë se sa që e goditi shije të vizitorëve mund të shihet në mbrëmje - arkë. Është e pamundur të kënaqësh të gjithë, por ajo që është e mirë është që të gjithë mund të gjejnë diçka për veten e tyre në këto ngjarje. Burger si ngrënie gjobë? Nuk është e pamundur, por ne jemi larg ngrënies së vërtetë, kështu që le të mos i bëjmë filozofët një burger të mirë. Dhe këtu ata vërtet mund të gjenden. "

Mate Jankoviq
Nën Wall, Mate Jankoviç (foto nga Sandro Sklepiq)

Nën sloganin Një vend me shije të mirë, një restorant familjar Đurina hiža e cila është emëruar pas gjyshit të tij Duro, pylltar dhe lugaru që deshi pyje dhe mbledhjen e se të gjithë nuk kishte për të ngrënë për shumë vite argëton qiellëz hedonist në rrugën e vjetër në Varazhdin (ose nga ajo, çdo gjë është relative). Nikola Božić i cili drejton një restorant në familje, në Eksperimentet e Festivalit me kafshë të egra dhe kërpudha në Divlje Djur, Dhe menjëherë vini re: ne mund të eksperimentojnë pëlqente: dreri dhe dreri kaproll me mish lope dhe proshutë, kërpudha, chanterelles dhe përhapjen e presh në fillim nuk duken dashuroj, por atë dhe nuk duhet të presin nga egër të cilët kanë kthyer në skarë me qymyr druri. Kështu ata shijuar mahnitshme, dhe arti që është Nikola arritur të marrë duartrokitje që nuk ishte e thatë ose e vështirë ia vlen lavdërimi. Dy burgers e tjera që punojnë me mish nga Mbreti e mishit, një kombinim i viçi butë dhe të freskët, dhe tjetra me fajferice mishit ...
"Burger - gjithmonë ushqimi kryesor në rrugë, por është junk përjetshëm. Evolucioni Gastro (R) lejon artistëve të pasionuar të paraqesin ushqime të tilla dhe harta të bukura ngrënie - natyrisht me " - Nikola u numërua dhe u kap disa minuta kohë të lirë ndërsa ishte në Sheshin Strossmayer në Zagreb. IMG_9867-Đurin-hiza

Đurina hiža & Meat Mbreti (foto nga Sandro Sklepić)

Dhe ashtu siç tha Mate Jankoviç i shkëlqyeshëm, çdo vit çdo vit gjithnjë e më shumë burgerë janë (këtë vit zhvendosja më e madhe pozitive ka ndodhur me biskota) gjithnjë e më mirë dhe më interesante. Përveç kësaj, në fund, këtu është një hyrje e shkurtër për atë që ju pret në Festivalin e Burgerit të Zagrebit këtë vit: Bar në kopsht dhe kuzhinë s Mark Palfijem, ylli i tranzicionit të vjeshtës, i cili zëvendësoi fanellën Mundoakin me Kopshtin, u paraqit në origjinal burger qengji në bunnies çuditshëm dhe shtesa edhe më të pazakontë të tilla si sallatë pule, salcë me aromë salissa dhe sallatë me kafe me kos të pjekur në skarë dhe mentol.

Marko Palfi
Marko Palfi me burger qengji (foto nga Sandro Sklepiq)

El Toro flirty me flavors latine - ne e duam guacamole e tyre, RougeMarin, përveç që kanë burgers në dyfishtë dhe një variant të trefishtë çdo ditë një surprizë e çuditshme (Alija Sirotanoviq, burek-burger shkaktoi të gjitha llojet e reagimeve në ditën e parë, por marketingu ishte një hit) BarBaQ dhe BarbaQ Burger Buddy Smoker e tyre është kredituar me një meze të tymosur shumë të mirë, veçanërisht në B Burgeru me një çip të portit.
maredo ka mbetur besnik ndaj shijeve tradicionale, Ushqim i mirë një burger mund të ushqejë një familje me katër anëtarë, Kascha është krenar për një burger me bas mozaikë të tymosur, Fabrika e Burger, Kuzhina & Grill Plac i Spiro tërheqin biskota të kuqe, jeshile dhe të zeza, dhe mjeshtra nga deti nga Spliti Burger Bara e Toto-s Ata janë krenarë për burgers errët dhe batata crunchy (versioni i tyre vegan i blogerëve tanë të ushqimit ishte më i miri në atë kategori).

Materialet si në histori - studioni mirë, shkarkoni aplikacionin dhe përfitoni nga këto katër ditë të tjera dhe gjeni të preferuarin tuaj - mos harroni të votoni për (ose ata). Fluturo në mes të snacks me disa prej zanateve nga qendra Fabrikë Birrerie Kopshti (provoni "kufijtë" - përgatitur posaçërisht për Festivalin - një version më modern i Festivaleve Gjermane të Filmit), gin nga një ekip i gëzuar GINgle Bells koktej bar, apo kod koktej Rakijarnica & mangostà shtëpitë, dhe të lënë fëmijët në zonën Kids ...

Shihemi një ditë tjetër, burger nuk mjafton ...